Paz. Mar 29th, 2020

Orhan Gazi Kimdir, Orhan Gazi’nin Kısa Hayatı

1 min read
Orhan Gazi Kimdir, Orhan Gazi'nin Kısa Hayatı, Orhan Gazi Kimdir, Orhan Gazi, Orhan Beyin Babası

Orhan Gazi Kimdir, Orhan Gazi'nin Kısa Hayatı, Orhan Gazi Kimdir, Orhan Gazi, Orhan Beyin Babası,

Orhan Gazi Kimdir?

Orhan Gazi’nin kısa hayatı, Orhan Gazinin çocukları, Orhan Gazi kimin oğludur, Orhan Gazinin Tarihi Kişiliği, Orhan Gazinin savaşları, Orhan Gazi kiminle evlendi? Orhan Gazi ne zaman doğdu?

Orhan Gazi

Orhan Gazi, 1281 yılında doğdu. Babası Osman Gazi, annesi Kayı aşiretinin ileri gelenlerinden Ömer Bey’in kızı Mal Hatun’du. Orhan Gazi, sarı sakallı, uzunca boylu, mavi gözlüydü. Yumuşak huylu, merhametli, fakir halkı seven, ûlemaya hürmetli, dindar, adalet sahibi, hesabını bilen ve hiçbir zaman telaşa kapılmayan, halka kendisini sevdirmiş bir beydi. Sık sık halkın arasına karışır, onları ziyaret etmekten çok hoşlanırdı.

Orhan Beyin Babası

Orhan Gazi, Babası Osman Gazi’nin 1326’da vefatı üzerine beyliğin başına geçti. Orhan Gazi, 1346’da Bizans İmparatoru VI. Yoannis Kantakuzenos’un kızı Teodora ile evlendi. Ayrıca, Yarhisar Tekfur’unun kızı Holofira, Bilecik tekfuruyla evlendirilirken, düğün basılıp Holofira esir alındı ve Orhan Gazi ile evlendirildi. Müslüman olduktan sonra adı Nilüfer Hatun olarak değiştirildi; bu evlilikten, ileride Osmanlı Devleti’nin üçüncü hükümdarı olacak Murad Hüdavendigâr doğdu.

Orhan Gazi’nin Çocukları

Erkek çocukları: Süleyman Pasa, Murad Hüdavendigâr, Ibrahim, Halil, KasımKız çocukları: Fatma Hatun

Bir cevap yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica