Meke Gölü Konya

Meke Gölü Konya

Konya’nın Karapınar ilçesindeki ‘Nazar Boncuğu’ olarak bilinen Meke Gölü, yağışların yetersiz olması, yeraltı su seviyesinin hızla düşmesi ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle kurudu.

Konya‘nın Karapınar ilçesindeki ‘Nazar Boncuğu‘ olarak bilinen Meke Gölü, yağışların yetersiz olması, yeraltı su seviyesinin hızla düşmesi ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle kurudu. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fetullah Arık, şu an göldeki görünen adeta bir avuç suyun ise yağışlarla biriken su olduğunu söyledi.

Nazar boncuğu olarak bilinen sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan Meke Gölü, yeraltı su kaynağıyla besleniyordu. Ancak yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle suyla dolu olan göl, haritadan silinme noktasına geldi.

Meke-gölü-kuruyorJeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fetullah Arık, Konya kapalı havzasında bu yıl yağış miktarında ciddi bir düşüşün olduğun belirtti. Arık, şunları söyledi:

“Konya kapalı havzası; Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’den oluşuyor. Havza içerisinde yağışların uzun yıllar ortalaması metrekareye 310 milimetre şeklindeydi. Son yıllarda yağış miktarında artış olsa da, örneğin 2014 yılında 523 milimetreye çıkmıştı, ama 2015 yılında ciddi bir düşüş yaşandı. Özellikle 2015 yılının tarımsal sulama mevsimi bitiminden sonra ciddi yağış düşüşleri oldu. Uzun yıllar ortalamalarına göre de neredeyse 10/1 seviyesine düşmüş yağış seyri izledik. Bunu şöyle izah etmek gerekiyor; örneğin uzun yıllar ortalaması 60 kilogram olan nisan ayı yağışı, bu yıl 6.1 kilogram yağış olarak gerçekleşti. 6.1 kilogram, hemen hemen hiç yağış gerçekleşmediği anlamına gelir. Dolayısıyla hem artan kuraklık, hem de düşen yağış nedeniylede yeraltı sularında ciddi çekilmelere neden oluyor.”

Türkiye, kuraklık ve bilinçsi sulama sebebiyle bir çok gölünü kaybetti

0Shares

Bir cevap yazın