İkinci Dünya Savaşı Yankıları

İkinci Dünya Savaşı yankıları

Rus askerin aşk hikayesi.

Rusya’da Vyazma ilçesinde, ormanda toprağa gömülü bir tank bulundu. Tankı çıkardıkları zaman onun içinde bir makinistin kalıntılarını buldular. Onun çantasından gönderemediği bir  mektup çiktı ve sevdiği kızın fotarafı.

“Merhaba, benim güzel çiçeğim!

Dün öğlen saatlerinde biz  yine bir Hitler’in ordusunu çökerttik. Faşistin bombası yan zırhını deldi ve içinde patladı. Ben tankı ormana sürene kadar benim arkadaşım Vasiliy öldü. Benim yaram çok ağır. Huş ağacın altına ben Vasiliy Orlovu defnettim. O ağacın altına hep güneş vardı.

Vasiliy tek bir kelime bana söylemeden öldu, bir son söz o güzel karısına ve karahindibaya benzeyen beyaz saçlı  kızına söleyemeden gitti. Gece benim için işkence gibi geçti, çok kan kaybettim.  Hiç bir şey daha yapamadığımız için çok üzgünüm, ama biz elimizden geleni yaptık. Bizim yoldaşlar duşmanı kovalayacaklar, o bizim topraklarda yürüyemez, izin vermezler.

Sen olmasaydın ben böyle bir hayat yaşayamazdım. Sen bana her zaman yardımcı oldun. Gerçekten seven insan, karşıdaki insanlara daha nazik oluyor.

Canım, teşekkür ederim!

İnsan yaşlanıyor, ama gök sonsuz genç kalıyor, tıpkı senin gözlerin gibi, onların içine bakarak onlara hayran kalmak. Onlar solmaz ve asla yaşlanmaz.

Zaman geçtikce insanların yaralaralı iyileşir, insanlar yeni şehirler inşaa ederler, yeni bahçeler büyür. Başka bir hayat gelecek, insanlar yeni şarkılar söyelecek, ama üç tanker şarkısını asla unutmayın.

Senin çocukların olacak, sen onları güzel yetiştireceksin. Sen daha seveceksin.

Ben çok mutluyum, büyük bir sevgi ile senden ayırılıyorum.

Senin Ivan Kolosov

25 Ekim 1941 ”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir