Per. Şub 27th, 2020

Her Kadın Biraz Cadı

2 min read

Her Kadın Biraz Cadı Bir kez kral Artur’u bir başka kral yakaladı ve zindana attı.

Sonra ona acıdı ve söyledi ki eğer karmaşık bir soruya cevap verirse onu  serbest bırakacak. Kral Artur’a cevabı bulmak için bir yıl verildi. Cevap veremezse , o idam edilecekti. Soru şuydu: ” Gerçekten kadınlar ne ister?

Kral Artur , bir yıl boyunca onun krallığının tüm kadınları sorguladı , ama hiç kimse bu soruya cevap bulamadı.

Sonunda, krala söylendiler ki çok yaşlı bir cadı ona cevap verebilir , ancak fiyatı çok yüksek olacak.  Kralın artık seçeneği yoktu, cadıya gitti ve ne istediğini sordu. Cadı kralın en iyi şövalyesiyle Gavainl’a evlenmek istediğini söyledi. Cadı çok yaşlı, pis ve korkunçtu  bir tek diş ile. Kral Artur bunu yapmak için arkadaşını zorlamak istemedi , ve ölmeyi tercih etti.

Ancak, şövalye Gavain Arturun hayatı bütün krallık için önemli olduğunu söyledi ve o pis yaşlı cadıyla evlenmeyi kabul etti. Sonra cadı Artur’un sorduğu soruya cevap verdi.

“O kadınların kendi hayatlarını kendileri yönetmek istediklerini söyledi”.

Bu cevap kral Artur’un hayatını kurtardı ve o mutlu oldu, sonra düğün zamanı geldi . Şövalye Gavain düğünde gerçek bir beyefendi idi, ama cadı iğrenç şeyler yapıyordu, elleriyle yordu ve parmaklarını yalıyordu. Düğün gecesi iken Gavain isteksizce yatak odasına gitti. Şövalye Gavain gözlerine inanamadı dünyanın en güzel kadını yatıyordu yatakta. O şaşkınlıkla sordu, ne oldu ve cadı o kadar değişti. Cadı söyledi şövalye ona çok iyi davrandığı için o çirkin ve iğrenç iken, o karar verdi ki bazen güzel ve genç bir bayan olacak. Bazen de yaşlı ve çirkin cadı olacak. Sonra cadı söyledi şövalye karar versin hangisi o olacak gece, hangisi gündüz. Şövalye Gavain düşünmeye başladı. Onu güzel bir kadınla gündüzleri insanların görmelerini istiyor mu, yoksa geceleri yaşlı ve iğrenç bir cadıyla geçirmek istiyor? O cadıya dedi ki, ben sana izin veriyorum kendi kararını kendin ver.

Cadı bunları duyduktan sonar, her zaman güzel olmayı karar verdi, çünkü şövalye ona saygı duyuyor ve o ona kendi hayatini kendisi yönetmesi için fırsat verdi.

Yani bu uzun bir hikayenin manası nedir?

Manası şu ki, önemli değil senin kadının güzel ya da çirkin , zeki ya da aptal. Tüm bunların altında, o  hala bir cadı…..

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica