Güzellik Ve On İnek

Güzellik Ve On İnek

Güzellik Ve On İnek Bir gün, iki denizci kaderlerini bulmak için dünya çapında bir yolculuğa çıktılar. Onlar bir adaya geldiler, kabilelerin birinde liderin iki kızı vardı. Büyük kızı çok güzeldi, küçük kızı pek güzel sayılmazdı. Denizcilerden biri arkadaşına şöyle dedi: “Tamam, ben mutluluğu buldum, ben burada kalacağım ve liderin kızı ile evleneceğim.” “Evet, haklısın. Liderinin büyük kızı, çok güzel ve akıllı. Sen doğru seçim yaptın.” “Sen beni anlamadın, arkadaşım! Ben liderin küçük kızıyla evleneceğim.” “Sen delirdin mi? O biraz çirkin.” “Bu benim kararım ve bunu yapacağım.” Arkadaşı mutluluk arayışı içinde yelken açtı, damat ise kızı istemeye gitti. Bu arada söylemek gerekir, bu kabilede gelin için fidye inekle vermek vardı. İyi geline on inek veriliyordu. Damat  on inek aldı ve lidere geldi. “Lider ben senin kızınla evlenmek istiyorum ve bunun için on inek veriyorum. “Bu iyi bir seçimdir. Benim büyük kızım akıllı, güzel, ve on ineğe değer.”

“Hayır, anlamıyorsun. Ben senin küçük kızınla evlenmek istiyorum.”

“Sen dalga mı geçiyorsun? Göremiyor musun, o çirkin.”

“Ben onla evlenmek istiyorum!”

“Tamam, ama dürüst bir adam olarak ben on ineği almam, küçük kızım on ineğe değemez. O üzden ben üç inek alacağım, fazla almayacağım.”

“Hayır, ben onun için on inek ödemek istiyorum!”

Neyse, onlar evlendiler. Aradan yıllar geçti, damadın serseri arkadaşı onu ziyaret etmek karar verdi. Damadı nasıl yaşadığını çok merak ediyordu. O gemi ile adaya geldi, kıyıda yürüyorken onun karşısına dünya güzeli bir kadın çıktı. O kadına  arkadaşını nasıl bulacağımı sordu. Kadın ona tarif etti. Geldiğinde o arkadaşını otururken gördü, etrafında çocuklar koşturuyordu.

“Nasıl yaşıyorsun?”

“Ben çok mutluyum!”

Bu arada kıyadaki güzel kadın içeri girdi.

“Sizi tanıştırım, bu benim karım.”

“Nasıl? Sen tekrar evlendin mi?”

“Hayır, bu aynı kadın.”

“Ama nasıl oldu? Nasıl o o kadar değişti?”

“Sen ona kendisine sor.”

Arkadaş kadına geldi ve sordu:

“Affedersiniz, ama ben hatırlıyorum siz pek güzel değildiniz, ne oldu da siz o kadar değiştiniz, çok güzel oldunuz?”

Sadece bir kez ben on ineğe değdim mi fark ettim.”

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica