Doğu Türkistan’da Selamünaleyküm yasak!!!

Doğu Türkistan'da Selamünaleyküm yasakDoğu Türkistan’da Selamünaleyküm yasak!!! Kızıl Çin’den Kültürel ve Dini Baskı.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Sözde Uygur özerk bölgesi Komünist parti pilot büro üyesi ve parti propaganda bölüm başkanı (李学军)Li şö jun imzası ile yayınlanan bir genelgede,Tüm Doğu Türkistan’daki TV,radyo kanallarında,sanat gecelikleri, toplantı,konferans ve her hangi bir resmi toplantılarda “ Selamünaleyküm” kelimesini kullanmaya yasak getirildi. “Selamünaleyküm” kelimesi dini içerikli Arapça kelime olmakla beraber, ayrımcılığı,İslami radikalizmi çağrıştırdığı gerekçe gösterildi.

İslam’dan ve Uygur milli örf-adetlerinden hiçbir haberi olmayan Çinli yönetici Li şöjun,ekim 2015 tarihinde Urumçide organize ettiği medya kuruluşları toplantısında, “Selamünaleyküm” kelimesi yerine “Yahşimu siz?” (iyimi siniz?) kelimesinin kullanılması zorunlu kılındığı, uyumayanlar işten atılmak dahil ağır cezalara çarptırılacağını kesin bir şekilde dile getirdi. İki aydan buyana “Selamünaleyküm” kelimesinin yasaklanması,devlet dairelerinden başka,Çin komünist parti üyesi olan tüm Müslüman kökenli Türler için de geçerli olduğu vurgulanmaktadır.

Çin Komünist Patisinin Doğu Türkistan’daki propagandadan sorumlu üst düzey yöneticisi Li şöjun (李学军)Bingtuven (Doğu Türkistandaki göçmen sivil silahlı birim) kökenli bir Çinlidir. Son yıllarda dini ibadetleri yasaklamada acımasızca genelge yayınlayan, dini baskının dozunu her geçen gün artırarak uygulamaya sokan şahıs olarak biliniyor.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica