CEM SULTAN

2. Bayezid’in ilk saltanat yıllarında karşılaştığı en büyük problem Cem Sultan olayıdır.
2. Mehmed’in iki oğlu Bayezid ve Cem idi. Büyük oğlu Bayezid Amasya’da, Cem ise Konya’da sancak beyi olarak bulunuyorlardı.

Sultan 2. Mehmed’in aslında Cem Sultan’ın tahta geçmesini istediği söylenmektedir. Babasının ölümü üzerine Kendisini destekleyen Karamani Mehmed Paşa’nın isteği ile acilen İstanbul’a çağrıldı. Kısa bir süre içinde Karamani Mehmed Paşa’nın Yeni Çeriler tarafından öldürülmesiyle büyük bir güç kaybına uğradı.

II. Bayezid’in kuvvetleriye Cem Sultan Bursa‘da karşı karşıya geldiler. Bu savaşı II. Bayezid TARAFTARLARI KAYBETTİ, Cem Sultan kazandı.

Saltanatının ilk yıllarından bu başarısızlık  II. Bayezid’in bizzat harekete geçmesini sağladı.  II. Bayezid’in bu ilk savaşıydı ve Bursa Yenişehir’de Cem Sultan’ı yendi. Cem Sutan kaçarak Konya’ya gitti.

Cem Sultan bir müddet sonra Hacca gitti. Ve Hac’dan döndükten sonra Karaman’daki taraftarlarını da toplayarak yaklaşık 20.000 askerle 19 Mayıs 1482’de Anadolu’ya girerek Konya’ya doğru yöneldi. Önüne çıkan Gedik Ahmed Paşa komutasındaki orduyu dağıttı. Karamanoğlu Kasım Bey’le Konya’yı kuşattı.

II. Bayezid Anadolu’ya bu olay üzerine bir sefer daha düzenledi. Öncü kuvvetleri ve kendisi Cem Sultan’ın hiç bir şekilde izine rastlayamadılar.

Cem Sultan bir müddet sonra RODOS ŞöVALYELERİNE sığındı. Gedik Ahmed Paşa Cem Sultan taraftarı olduğu düşüncesiyle idam edildi.  II. Bayezid Rodos’la diplomotik ilişkiler kurdu ve onlara bazı tavizler verdi. Cem Sultan daha sonra Fransa ve oradan da Roma’ya geçti.  II. Bayezid Cem Sultan için Papa’ya her yıl büyük paralar ödedi.

Cem Sultan, 13 yıl süren bu sürgün  hayatının ardından 25 Şubat 1495 yılında Napoli’de vefat etti.

<Resul AŞKIN>

0Shares

Bir cevap yazın