Cum. Tem 19th, 2019

BBP’den Kerkük Mesajı

4 min read

Türkmen Lideri Erşad Salihi ile birlikte kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen Genel Başkanımız Mustafa Destici,” Büyük Birlik Partililer, Alperenler nasıl Bosna’da, Karabağ’da, Kafkaslarda olmuşsa Kerkük’te de olacak” dedi.

kerkukbizim

Genel Başkanımız Mustafa Destici ve ITC Lideri Erşad Salihi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) aldığı referandum kararıyla ilgili ortak açıklamalarda bulundu.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Biz burada Kurtuluş Savaşı yaparken Kerküklüler buraya gelip savaşmadılar mı? Çanakkale de Kerküklüler yatmıyor mu şu anda? Kerküklü şehitlerimiz yok mu? Yarın Türkmeneline bir şey olursa bizde oraya gideceğiz. Bu sadece bizimle ilgilide sınırlı değil. Burada milli, manevi değerlere bağlı olan herkes oradaki gardaşlarımızın başına bir şey geldiğinde elbette orada olmalıdır. Bizde bütün gücümüzle, filli olmak da dâhil Kerküklülerin, Irak Türkmen Cephesinin yanında olacağımızı bir kere daha ifade etmek istiyorum. Ben ve arkadaşlarım buna hazırız. Bunu açık ve net söylüyorum. Gardaşlarımız orada ölürken biz burada seyir mi edeceğiz? Elbette etmeyeceğiz. Rahmetli şehit liderimiz Muhsin Başkanımız nasıl Bosna da, Karabağ’da, Kafkaslarda cephede olmuşsa bizde Kerkük’te oluruz. Bunun başka yolu yok. Çünkü biz biriz. Bu birliğimizin gardaşlığımızın gereği bunu gerektirir.” dedi.

Genel Başkanımız açıklamasında; “Referandum kararının kabul edilebilir, konuşulabilir, müzakere edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Bu referandum kapsamı içerisine Türkmen bölgelerinin de dâhil edilmesi asla kabul edilemez. Biz bu konudaki tavrımızı çok net bir şekilde ortaya koyduk. Burada bazı gelişmeler de oldu. Irak merkezi hükümetinin aldığı kararlar bir nebze de olsa yüreğimize su serpti. Öncelikle bu referandum kararının tanınmayacağının açıklanması, dün de Kerkük Valisi’nin görevden alınacağının açıklanması bizim açımızdan olumlu gelişmelerdir.”şeklinde konuştu.

“Bütün bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kararlılığını ortadan kaldırmaya yetmez.” diyerek, Barzani’nin de bağımsızlık referandumunu bir kez daha gözden geçireceğini açıklamasına değinen Genel Başkanımız, “Devletimiz ve milletimiz bu konuda çok kararlıdır. Irak’ın kuzeyinde bir referandumu asla kabul edilmeyeceği, bunun ağır bedellerinin olacağı bizzat devletimizin en tepe noktaları tarafından söylendi. Biz de BBP olarak bu konuda net duruşumuzu ortaya koyduk.” ifadesini kullandı.

Destici, “Erşat Bey’in tüm Türkmen bölgelerinde Valilik ve belediye binalarının ele geçirilmesi daveti çok haklı bir çağrıdır. Irak Türkmenlerinin aldıkları tüm kararlarında yanlarında olduğumuzu ve fiili mücadele de dâhil olmak üzere Türkmenlerin mücadelesine destek vereceğimizi ifade ettim, bir kere daha burada tekrar ediyorum. Çünkü bizim için Ankara neyse, Sivas neyse Kerkük de odur. Nerede olunması gerekirse orada olacağız.” dedi.

Hükümet tarafından yapılması gereken hamlelerin olduğunu da açıklayan Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici ”Bu konuda Hükümetten beklentilerimiz var. Türkiye Büyük Millet Meclisi acil olarak toplanmalı ve bu referandumu tanımayacağını açıklamasını bekliyoruz. İkincisi şayet bu referandum kararından vazgeçilmezse hükümet sınırlarını kapatacağını, ekonomik ve siyasi tüm ilişkileri durduracağını ilan etmelidir. Irak Türklerinin Irak’taki varlığının Türkiye için çok önemli olduğunu, Türkiye’nin sınır güvenliğinin oradan başladığını buradaki Türkmenlere karşı yapılacak en ufak bir müdahale de askeri müdahale de dahil olmak üzere her türlü eylemin gerçekleştirileceği de hükümet tarafından net bir şekilde ifade edilmelidir. Özellikle Türkmen bölgelerinin referanduma dahil edilmesinin asla kabul edilemeyeceği ve Irak Türkmen Cephesiyle birlikte hareket edileceği ve onların alacağı tüm kararların destekleneceği belirtmelidirler.

Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi ise, hem Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’ye teşekkür etti.

Irak Türkmenlerin lideri Erşad Salihi, Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri ve Kerkük milletvekili Salihi, Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in Meclis tarafından azledilmesiyle ilgili “Referandumla ilgisi yok. Tamamen valinin yolsuzluk yapmasıyla alakalı. Zamanlaması denk geldi ancak hiçbir siyasi neden yok” değerlendirmesinde bulunurken peşmergenin Kerkük’e yaptığı askeri yığınağa ilişkin de “Türkmen ve Araplara baskı için yığınak yapılıyor. Bazı silahlı PKK’lılar da havaalanına konuşlandırıldı” açıklamasını yaptı. Salihi’ye Kerkük’te yaşanabilecek iç savaş senaryolarını ve Şii milis Haşdi Şabi’nin kente gidebileceği iddialarını da sorduk. Türkmen lider “Bu senaryoların hepsi olabilir. İlle referandum yapacağız derlerse Bağdat’tan tepki olacaktır. Haşdi Şabi de, Irak ordusu da Kerkük’e girebilir. Umarız ki bu iş, güçle halledilmez” cevabını verdi

 

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter