Astana’nın Başkent Oluşu Kutlandı

astana-kazakistanAstana’nın Başkent Oluşu Kutlandı, Kazakistan’ın başkent oluşu Astana’da bir dizi etkinlikle kutlandı. Kutlamalar sırasında Kazak Hanlığı dönemi bire bir günümüze taşındı

Astana’nın başkent oluşu, Kazakistan’da ‘Astana Günleri’ çeşitli etkinliklerle kutlandı. Astana, kardeş Türk Devleti Kazakistan Cumhuriyeti’nin yeni başkenti ve eski başkent Alma Ata’dan sonra en büyük 2. şehridir. Nüfusu yaklaşık 700 bin civarındadır. 1998’de Kazakistan’ın başkenti ilan edilen şehir ülkenin orta kısmındaki Akmola Eyaleti sınırları içindedir. Siyasi ve sosyal nedenlerden dolayı nüfusun güney kesiminde yığılmasını önlemek için burası başkent seçildi. Astana (Ast-ana) Kazak lehçesinde “başkent” anlamına gelmektedir. Eski isimleri sırasıyla Akmola, Çarlık Rusyası’nın işgali döneminde Akmolinsk, Sovyetler Birliği işgalinde ise Tselinograd ve bağımsızlıklarını kazandıktan sonra da Astana oldu. Astana’nın yapımında büyük çoğunlukla Türk müteahhitler görev aldı.

150 bin dolarlık ödül

Kazak el sanatları, çanak – çömlek, milli çalgılar, kıyafet ve halıların sergilendiği alanda ayrıca Kazak Hanlığı dönemi canlandırıldı. Kazakistanlılar 3 gün tatil yaptı. Etkinliklerden biri de “Kazakistan Barısı (Kazak Güreşi)” adı altında ülke çapında düzenlenen şampiyonaydı. Astana’ın başkent oluşunun yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Sarıarka Spor Kompleksi’nde yapılan ülke birinciliği yaklaşık altı saat sürdü. 16 eyaletten 80-160 kilo ağırlığındaki sporcuların yarıştığı şampiyonayı Beybit Istıbayev kazandı ve 150 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu..

0Shares

Bir cevap yazın