Anadolu Gençlik Derneği (AGD)

Anadolu Gençlik Derneği (AGD)

Zalim Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik asimilasyon politikalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan baskı ve şiddet dozunu her geçen gün arttırıyor. Oruç ve namaz gibi temel dini vecibelerin yasaklandığı Doğu Türkistan’da Müslümanlar dinlerini ve kimliklerini korumak için var olma mücadelesi veriyor. Öte yandan Çin yönetimine Müslüman ülke liderlerinden yeterli tepkinin gelmemesi, dünya basınının ise olaylar karşısında suskunluğundan da cesaret alan Çin, akıl almaz işkencelere başvuruyor.

DERTLERİ İSLAM’I YOK ETMEK

Zalimler değişiyor ama zulüm değişmiyor. Yerler farklı, zamanlar farklı, failler farklı ama fiiller hep aynı. Zulümler aynı, ölümler aynı, acılar aynı, gözyaşları aynı… İslam coğrafyasının farklı noktalarında, başka başka zalimler olsa da, zulüm tek bir amaca hizmet ediyor. İslam’ı ve Müslümanları yok etmek! Kimi yerlerde çıkardığı fitnelerle, mezhep savaşlarıyla Müslüman’ı Müslüman’a kırdırtan emperyalist güçler, kimi yerde ise bu işe bizzat soyunuyor. İşte o yerlerden biri emperyalizmin Uzak Doğu şubesi Çin!

“MÜSLÜMAN UYUMA”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da bulunan Müslümanlara yönelik baskı ve zulümleri  İstanbul, Ankara başta olmak üzere 81 ilde protesto etti. “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”, “Allah’ın gazabı zalimleri boğacak” ”Avrupa değil İslam Birliği”, “Cenk Cihat şehadet” sloganlarının atıldığı eylemlerde, bütün dünyaya çağrıda bulunularak Doğu Türkistan’a sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

 doguturkistan_haritası_“DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIK”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Çin Yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da bulunan Müslümanlara yönelik baskı ve zulümleri İstanbul, Ankara başta olmak üzere 81 ilde protesto etti. “Müslüman uyama kardeşine sahip çık” “Allah’ın gazabı zalimleri boğacak” ”Avrupa değil İslam Birliği” ”Cenk Cihad Şehadet” sloganlarının atıldığı eylemlerde, bütün dünyaya çağrıda bulunularak Doğu Türkistan’a sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

Ankara Bürosu

Atmış altı yıldır Çin Yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümler devam ediyor. Çin Yönetiminin Müslümanlara yönelik baskıcı uygulamaları işkence ve öldürmeye kadar varıyor. Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Çin Hükümetinin gerçekleştirdiği bu zulümlere sessiz kalmadı ve Türkiye’nin 81 ilinde protesto gösterileri düzenledi. Yurdun dört bir yanında Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yaptığı zulüm ve baskıları lanetleyen AGD üyeleri, bütün dünyaya çağrıda bulunarak Doğu Türkistan’a sahip çıkılması gerektiğini dile getirdiler. Bazı illerde ise işkenceler sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Protestoların ardından şube başkanları basın açıklamasında bulundu.

ZULME SESSİZ KALMADILAR

AGD İstanbul Şubesi üyeleri Doğu Türkistan’da yaşanan zulme sessiz kalmadı. Teravih namazından sonra Fatih Cami avlusunda toplanan binlerce kişi Çin yönetimini protesto etti. Teravih namazından sonra toplanan teşkilat üyelerinin yanı sıra camii cemaatinin de katılım gösterdiği Doğu Türkistan protestosuna kadın, erkek, genç, yaşlı, sakallı, sakalsız toplumun her kesiminden katılımın sağlandığı bir protestoya dönüştü. Program Kur’an Kerim tilaveti ile başladıktan sonra ardından Doğu Türkistan’da vefat eden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Muhammed Talha adlı gencin yanık sesiyle söylemiş olduğu ezgi ise duygusal anların yaşanmasına vesile oldu. Daha sonra AGD İstanbul Şube Başkan Vekili İbrahim Kalaycı, yaptığı açıklamada,  Ümmetin kanayan bir yarası olarak son zamanlarda karşımıza çıkan Doğu Türkistan zulmünü anlatarak Müslümanların bu zulme kıyam ederek cevap vermesi gerektiğini söyledi. Kalaycı, Doğu Türkistan’da olup bitenlerin dünya kamuoyuyla paylaşılmasına imkan verecek tarafsız gazetecilerin ve gözlemcilerin bölgeye gitmesi gerektiğinin de altını çizdi. Yapılan basın açıklamasında, sık sık, “Allah’ın gazabı zalimleri boğacak”…”Avrupa değil İslam Birliği”…”Cenk Cihad Şehadet” … sloganları atıldı. Doğu Türkistan protestosu basın açıklamasının ardından kalplere nakış nakış işlenen dua ile son buldu.

0Shares

Bir cevap yazın