Ticaret Ziyaret Amaçlı Schengen Vizesi

Ticaret Ziyaret Amaçlı Schengen Vizesi Başvuruları için Gerekli Belgeler: A. TURİZM AMAÇLI SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER 1) Uçak / seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler 2) Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler 3) Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: örnek: – son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, ve – düzenli geliri gösterir belgeler: örnek; son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri)

ticaret-ziyaret-amacli-schengen-vizesi4) Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir: (a) Başvuru sahibi çalışan ise: – İşveren mektubu ve/veya izin onayı – SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü” (b) Başvuru sahibi çiftçi ise; – bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (c) Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise: – Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası – Vergi levhası (d) Başvuru sahibi emekli ise: – Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı) (e) Başvuru sahibi öğrenci ise: – Öğrenci Belgesi (f) Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa: – Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir)

KÜLTÜREL, SPORTİF VEYA KONFERANS ETKİNLİKLERİNE KATILIM AMAÇLI SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER (1) Uçak / seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. (2) Konaklamaya ilişkin belge. (3) Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: örnek: – son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, ve – düzenli geliri gösterir belgeler: örnek: Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri). (4) Aşağıda belirtilen belgelerden ziyaretin amacına uygun olanlar ibraz edilecektir: (a) Kültürel etkinlik veya konferanslara katılım amacıyla: – Etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen davetiye veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen davetiye. (b) Spor etkinlikleri amacıyla: – spor kulübü / spor federasyonu tarafından gönderilen ve spor etkinliğine katılımı teyit eden davetiye veya akreditasyon belgesi. – gönderen spor kulübü veya spor federasyondan alınmış sporcu lisansı. (5) Başvuru sahibinin kişisel durumuna ilişkin aşağıdaki belgeler, ilgili kategorideki başvuru sahiplerince ibraz edilecektir: a. Başvuru sahibi çalışan ise: – İşveren mektubu ve/veya izin onayı. – SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”. b. Başvuru sahibi çiftçi ise: – ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (c) Başvuru sahibi çalışan veya özel şirket sahibi ise: – şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin bir nüshası. – Vergi levhası. (d) Başvuru sahibi emekli ise: – emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı). (e) Başvuru sahibi öğrenci ise: – Öğrenci Belgesi. (f) Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa: – Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir).

0Shares

Bir cevap yazın