MERCİDABIK SAVAŞI

MERCİDABIK SAVAŞI Doğu Anadolu’da yaşanan sıcak gelişmeler ve Şah İsmail’in sınırlara inişi I. Selim’e bölgeye ikinci bir sefer yapma yolunu açtı.

Yavuz Sultan Selim Han, Diyarbakır’dan alınan bozgun haberinin üzerine Hersekzade Ahmed Paşa’yı azlederek yerine Hadım Sinan Paşa’yı getirdi ve Paşa’yı Diyarbakır’a gönderdi.

5 Haziran 1516 tarihinde I.Selim İstanbul muhafazasını Piri Mehmed Paşa’ya bırakarak sefere çıktı.

Tarihçi İdiris-i Bitlisi, Bu seferin asıl hedefinin İran toprakalrına girip Safevilerin kökünü kazımak olduğunu, Ancak Memlüklülern böyle dini bir görevle yola çıkmış olan Osmanlı ordusunun yolunu keserek, bu çök önemli vazifeyi engellediğini, bu sebeple de “nifak ehlini” ortadan kaldırmak üzere  Gavri’nin üzerine yüründüğünü açık bir şekilde belirtti.

Memlüklerin gönderdiği elçilerin Osmanlı Sultanına bir suikast yapacağı haberini alan Yavuz Selim, Elçilere hakaret ederek geri gönderdi. Bundan sonra hedefin Memlük Sultanı olduğunu 30 Temmuz’da ilan etti.

Yavuz Sultan Selim 6 Ağustos’da Malatya’ya oradan da Halep’e yöneldi. 24 Ağustos’da ise İki Ordu Mercidabık Ovasından karşı karşıya geldi. Savaşın sonunda Memlük komutanı savaş meydanında öldü bu arada SAVAŞ MEYDANINDAN KAÇAN Kanisav Gavri’de, öldürüldü.  Sultan Selim, Kanisav Gavri‘yi Halep’de düzenlediği bir törenle defnettirdi.

Bu savaşın ardından 28 Ağustos’ta Halep’ei giren Selim, Savaş esnasından esir düşen Halife ile buluştu ve kendi adına hutbe okuttu.

<Resul AŞKIN>

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica