Cum. Tem 19th, 2019

İstanbul Ülkü Ocakları, Türkistan Eylemi

3 min read

İstanbul Ülkü Ocakları, Türkistan Eylemi

İstanbul Ülkü Ocakları‘nın Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek ve soydaşlarımısa sahip çıkmak için düzenlediği protesto yürüyüşüne binlerce vatandaş katıldı.

Beyazıt Meydanı’nda başlayan ve çevredeki esnaf ile vatandaşların da alkışlayarak destek verdiği yürüyüş Sultanahmet Meydanı’nda son buldu. Meydanda toplanan kalabalığa hitap eden Ülkü Ocakları İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Ülkücü Gençler olarak Çin mezalimi altında inim inim inleyen Müslüman Türkler’in yanında olduklarını belirtti. Kanlarının son damlasına kadar soydaşlarının hakları için mücadele edeceklerini söyleyen Yiğit yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün Doğu Türkistan’da oruç tutmak,namaz kılmak,Kuran-ı Kerim okumak, Türkçe konuşmak Türküm demek yasak.Doğu Türkistan’da durum her geçen gün kötüye gidiyor.Müslüman Türk Gençliği olarak Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza destek için buradayız. Gerekirse canımızı feda etmeye de hazır olduğumuzu buradan ilan ediyoruz.” Konuşmasının sonunda Doğu Türkistan’daki Türkler için Yiğit’in ettiği duaya binlerce kişi “Amin” diyerek eşlik ederken kalabalık arasında göz yaşlarına hakim olamayanlar olduğu görüldü.”

Trabzon

Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesinde Müslümanlara yönelik baskılar, Trabzon’da da protesto edildi. Hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kamu-Sen Trabzon İl Başkanlığı öncülüğünde yapılan organizasyonda ilk olarak İskenderpaşa Camii’nde Doğu Türkistan’da vefat edenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, dualar edildi. Daha sonra Meydan Parkı’nda yapılan basın açıklaması öncesinde de Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Kamu-Sen İl Başkanı Coşkun Dilber, yaptığı konuşmada, Ramazan ayında, Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünyanın yine kör, sağır, dilsiz şekilde zulmü seyrettiğini ifade etti.

Nevşehir

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir Temsilciliği’nin organizasyonuyla, Çin’in, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıları protesto edildi.

Nevşehir Borsa Kavşağı’nda toplanan grup, Gülbahçe önüne kadar cadde üzerinde yürüdü. Burada açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Turgay Çetin, “İnsanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden Türk hükümetini, İslâm alemini ve Birleşmiş Milletler Örgütü’nü, bu vahşeti durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz” dedi.

Kırşehir

Kırşehir Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanlığı tarafından Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesindeki baskılar Cacabey Meydanı’nda yapılan eylemle protesto edildi.

Kırşehir Ülkü Ocakları’nın önünde bir araya gelen gruplar, ellerinde Türk ve Doğu Türkistan bayrakları, afişler ve dövizler ile Terme Caddesinden yürüyerek Cacabey Meydanı’na geldi. Burada gerçekleştirilen ve Kırşehir Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen etkinliğe, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl ve Merkez İlçe Başkanlığı, Türkav, Türk Kamusen ve alt sendika temsilcilikleri, Türk Ocakları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte, Kırşehir Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Güzel ve Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk, birer konuşma yaparak Doğu Türkistan bölgesindeki baskıları protesto etti.

0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Flag Counter