Amerika Başkanlık Sistemi

Amerika Başkanlık Sistemi
Amerika Başkanlık Sistemi

Amerika Başkanlık Sistemi ABD başkanlık sisteminin tüm yönleriyle incelendiği kitapta Amerika ve Türkiye ilişkilerine dair bilinmeyen pek çok konunuya da yer veriliyor. Kubilay Çelik, uzun araştırma ve incelemeler sonucu kaleme aldığı kitabında şu uyarıyı yapıyor:

“ABD, yasalarla belirtilmemiş bir kurallar ülkesidir. Bu kurallara; ABD Başkanı’ndan, en sade vatandaşa kadar herkes uymak zorundadır. Her nesil böyle büyüdüğünden bu sistem onlar için adeta bir yaşam biçimi olmuştur. Bu kitabı okuyunca, sistemin bize uyup uymayacağına ve başarılı olup olmayacağına kendiniz karar vereceksiniz”

Amerika Başkanlık Sistemi kitabında cevabı verilen sorulardan bazıları şöyle:

l Parlamenter sistemle, başkanlık sisteminin farkı nedir? l ABD Başkanı’nın yetkileri ve sorumlulukları nelerdir? l Kuvvetler ayrımının görev ve yetkileri nelerdir? l Başkanlık sisteminin avantajları ve dezavantajları nelerdir? l ABD’de üçüncü bir parti seçimi kazanabilir mi? l Başkanın uçağına binmenin ücreti nedir?

* Gizli Servis’in; Başkan ve ailelerine verdiği kod isimler nelerdir? * Eğitim, polis ve itfaiye teşkilatı kime bağlıdır? * Washington Anıtı’nda, hangi padişahın tuğrası vardır? *l ABD’yi 17 ay, hangi kadın idare etti? * ABD’de parayla satın alınan eyaletler hangisidir? * Seçimler niçin Kasım ayında ve Salı günleri yapılır? * Görevdeyken, Türkiye’ye gelen ilk ABD Başkanı kimdir? * ABD’de kaç bakanlık bulunur? * Kennedy döneminde, Türkiye’nin harcandığı ‘Küba Krizi’ nasıl oldu? * Türk düşmanı, Başkan Yardımcısı Biden nasıl aniden ’dost’oldu? * CIA, Castro’yu öldürmek için kaç tane suikast planı yaptı? * Amerika’nın en etkili 50 Türk’ü kimdir? * ABD’de en yüksek seviyedeki Türk asıllı devlet yetkilisi kimdir?

Asi Kitap Tel: (0216) 418 61 64

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir