Per. Şub 27th, 2020

Almanya’ya nasıl vize alınabilir?

3 min read

Almanya’ya nasıl vize alınabilir, Almanya vize başvurusu, Almanya vizesi, Almanya vize, Schengen Vizesi, c vizesi, Ulusal vizeler (D Vizesi) 90 günü aşan ikamet süreleri için

Schengen Vizesi (C Vizesi) tüm Schengen bölgesinde 180 gün içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Tanzim edilen vizeler, maksimum 5 yıla kadar geçerli olabilmektedir. 

Ulusal vizeler (D Vizesi) 90 günü aşan ikamet süreleri için; örneğin aile birleşimi, Almanya’da çalışmak veya üniversite eğitimini sürdürmek gibi amaçlarda, verilmektedir.

Başvuru konusunda yetkiler kesin bir şekilde dağıtılmıştır:

  • Buna göre, vize başvurunuzu seyahat edeceğiniz ülkenin temsilciliğinde yapmalısınız.
  • Seyahatinizin birden fazla ülkeyi kapsaması halinde, seyahatinizin amacı ve süresi açısından ana hedefiniz olan ülkenin temsilciliği yetkilidir.
  • Seyahatinizin ana hedefi belirlenemiyorsa vizenizi ilk giriş yapacağınız ülkeden almalısınız.

Örnek: Planladığınız seyahatte önce Almanya’ya (yedi gün), oradan ise Fransa’ya (dört gün) gitmek istiyorsunuz. Bu durumda seyahatinizin önemli bir bölümünü Almanya’da geçireceğinizden, Schengen Vizesi için Almanya temsilciliğine müracat etmeniz gerekmektedir. Her iki ülkede de eşit sürelerde kalmayı düşünüyorsanız (örneğin beş gün Berlin’de , beş gün ise Paris’te), ilk seyahat edeceğiniz şehir Berlin (Almanya) olacağı için, vizenizi Almanya temsilciliğinden almalısınız.

Almanya’ya girmek için başka bir ülkeye vize almak

Diğer Schengen ülkelerinin temsilcilikleri de yetkili olup olmadıklarını incelmektedirler. Diğer Schengen ülkesi temsilciliğine gerçek seyahat hedefiniz konusunda hatalı bir beyanda bulunduysanız ve yanlış belgeler ibraz ettiyseniz (örneğin uçuş ve konaklama konusunda) başvurunuz reddedilebilir.

Gümrük polisi de ülkeye girişiniz sırasında vizenizi ve vermiş olduğunuz bilgileri inceler ve gerekirse girişinize izin vermeyebilir ve sahte belgelerle vize alma suçundan dava açabilir. 

Almanya vize başvurusu yapan kurumlar?

iDATA bilgilerinizi bizim adımıza kaydetmektedir. Fakat başvurunuz konusundaki karar yurt dışı temsilcilikleri tarafından verilmektedir.

Aracı kurumun belirlenmesinde, kişisel bilgilerinizin korunması en öncelikli kıstas olarak gözetilmiştir. Şahsınıza ait özel bilgiler (örneğin parmak izi) aracı kurum tarafından görülmeden kaydedilmektedir ve gerekli olan süreden daha fazla kayıt altında tutulmamaktadır. 

Schengen vizesi için başvurulacak aracı kurum

Schengen vizeleri için en kolay yol olarak iDATA bürolarında başvuruda bulunabilirsiniz. idata.com.tr

Asıl seyahat edeceğiniz ülke Almanya ise, herhangi bir iDATA bürosunda başvurunuzu yapabilirsiniz. iDATA başvurunuzu otomatik olarak ikamet ettiğiniz yer için yetkili olan vize dairesine aktaracaktır. Asıl seyahat edeceğiniz ülke Almanya dışında başka bir Schengen ülkesiyse, başvurunuzu o ülkenin yetkili temsilciliğine yapmanız gerekmektedir. 

Başvuru formları iDATA veya dış temsilcilikler tarafından ücretsiz olarak verilir veya internetten indirilebilir.

Schengen vizesine başvuru sırasında son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri şahsen iDATA’ya gelmeden, başvurularını vekâletli bir temsilci tarafından yaptırabilirler: Vekâletname örneği.

12 yaşından küçük olan çocukların ve fiziksel olarak parmak izi alınması mümkün olmayan kişilerin parmak izi verme zorunluluğu yoktur.

Vize bölümü münferit durumlarda başvuru sahibini görüşme için vize bölümüne çağırabilir.

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica