Paz. Mar 29th, 2020

Yatılı Bakıcı Çalıştırma Şartları

4 min read
Evde Yatılı Bakıcı Çalıştıma Koşulları Nelerdir?

Yatılı Bakıcı Çalıştırma Şartları

Evinizde yatılı bakıcı çalıştırmak için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler mevcuttur. Türkiye’de yaygın olan yabancı bakıcı çalıştırmak moda olmuş gibi görünmektedir. Yalnız yabanıncı bakıcıları nasıl ve hangi şartlarda çalıştırabilirsiniz? bunlar hakkında bilginiz varmı? size yabancı bakıcı çalıştırma ile ilgili yararlı bilgiler sunacağız. Öncelikle yabancı yatılı bakıcı çalıştırmaya karar verdiğiniz zaman işe alma aşamasında yabancı yatılı bakıcıya çalışma izni yapmanız gerekmektedir.

Yabancı Bakıcı Çalışma İzni Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca resmî bir belge şeklinde düzenlenen ve geçerlilik süresi içinde yabancıya Türkiye’de çalışma ve ikamet hakkı veren izin belgesidir. 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre, yabancıların Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce izin alması gerekir. (ww.ailevecalisma.gov.tr/uigm/sikca-sorulan-sorular/)

Süreli Yabancı Yatılı & İşçi Çalıştırma Koşulları

Çalışma izin başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancıya, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini aşmamak koşuluyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde veya bunların aynı işkolundaki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok bir yıl geçerli süreli çalışma izni verilir. Yapılacak çalışma izni uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancıya aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilir. (ww.ailevecalisma.gov.tr/uigm/sikca-sorulan-sorular/)

Yatılı Bakıcı Nasıl Seçilir?

Ev hizmetlerinde çocuk bakımı, dadı, bebek bakıcısı, hasta bakıcısı, ev işlerine yardımcı yabancı bakıcılar almak için İŞKUR üyeliği olan İnsan Kaynakları firmalarını tercih etmenizde yarar vardır. Buradan eleman alma sizin ne işinizize yarar? İşe alacağınız elamanı size tavsiye eden veya görüşme ayarlayan firma ile aranızda bir söleşme olur. Bu sözleşme ile kendinizi de güvence altına almış olursunuz. İŞKUR firmalarının kanuni olarak elemandan para alması söz konusu değildir. Bu sebeple size en iyi yabancı bakıcıyı bulan firmaya para ödemeniz gerekmektedir. Evinizde özellkle çocuk ve bebek bakımlarında, temizlik işlerinde veya yemek yapacak yabancı bakıcı aldığınız zaman en yakın sağlık kuruluşuna giderek tahlil yaptırmanız yani bulaşıcı hastalık varmı yokmu diye bazı testlerden geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yatılı Bakıcı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ev hizmetleri adı altında bir bakıcı almaya karar verdi iseniz bakıcı fiyatları aşağı yukarı şu şekilde belirlenmektedir;

İngilizce bilen yabancı çocuk ve bebek bakıcı fiyatları (filipinli, nepalli, endonezyalı vb) En düşük 800 $ dan başlayarak 1500 $ kadar çıkmaktadır. Bu bakıcılara izin günündede oratalama 100 ₺ para ödnmektedir. İngilizce bilen deneyimli bir yabancı bakıcının aylık maaşları bu şekildedir.

İngilizce bilmeyen yabancı çocuk ve bebek bakıcı bakıcı fiyatı (Türkmen, Öznek, Azeri, Gürcü vb) 3500 ₺ den başlamaktadır. Bu kriterlerde bir bakıcı çalıştırmak için izin parası 50 ₺ ile 100 ₺ arasında değişmektedir. Diğer taraftan ev hizmetlerinde tercih edeceğiniz bakıcıların yapacağı işe göre fiyatları daha yukarıya çıkabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Deneme süresi bittiği zaman yatılı bakıcı ile anlaşma durumunda yukarıda belirtildiği üzere açlışma izni yapmanız önerilmektedir.

Güvenilir Yatılı Bakıcı Nasıl Bulunur?

Özellikle Filipinli bakıcı, Endonezyalı bakıcı, Nepalli bakıcı, Türkmen bakıcı, Özbek Bakıcı, Azeri bakıcı, Kırgız bakıcı, Moldov bakıcı vb gibi bir ülkelerden bakıcı temin etmek için bu işleri resmi olarak yapan danışman firmaları ile iletişme geçmeniz gerekmektedir. Bu sizin ve aile bireylerinin güvenliği içinde çok önemlidir. Biraz daha fazla para gitmesin diye tanımadığınız bir elemanı, referansı olamdan ev hizmetlerinde çalıştırmak risktir. Dolayısı ile resmi firmalardan eleman temin etmeniz sizin için gaydalı olacaktır. Bebek Bakıcısı, Çocuk Bakıcısı, Yatılı Yabancı Bakıcı.

Bir cevap yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica