Moldova Hakkında Bilgiler

Moldova Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler

Moldova nerede, Moldova’ya vizesiz giriş var mı? Moldova’da Türkler var mı? Moldova dini nedir? Moldova nüfusu, Moldova Haritası.

Aşağıda Moldova Cumhuriyeti hakkında, yerleşim, coğrafi konumu, yüzölçümü, sınırlar, toprak ve arazi kullanımı, zirve noktaları, iklim, rölyef, doğal kaynakları, nüfus, baş şehirler, din, para birimi, saat dilimleri, internet ve telefon kodu gibi genel bilgiler verilmektedir.

Doğu Avrupa, Romania’nın Kuzey-Doğusu

Coğrafi konumu:

45°28’ – 48°28’ Kuzey (350 km) 26°40’ – 30°06’ Doğu (150 km)

Yüzölçümü:

 • toplam: 33843 km2, 139. yer
 • kuru: 33371 km2
 • sular: 472 km2 (baş nehirler: Tuna, Nistru, Prut, Reut; baş göller: Beleu, Bik, Draçele)

Kara sınırları:

 • toplam: 1389 km
 • komşu devletler ile: Romanya – 450 km, Ukrayna – 939 km
 • sahil şiridi: 200 m Güney zirvesinde (Cürcüleşti) Tuna nehrinden geçerek

Arazi kullanımı:

 • tarıma uygun topraklar: % 53
 • tahıl için: % 14
 • otlaklar için: % 13
 • ormanlık: % 9
 • diğer: % 11

Zirve noktaları:

 • en alçak noktası: Nistru nehri -2 m
 • en yüksek noktası: Balaneşti Tepesi +430 m
 • Kuzey zirvesi: Naslavça
 • Güney zirvesi: Cürcüleşti
 • Batı zirvesi: Kriva
 • Doğu zirvesi: Palanka

İklim

Soğuk kış (Ocak -4 -7 C°); sıcak yaz (Temmuz +25 +28 C°)

Arazi yapısı

Kuzey’de ve Merkez’de – bayır (Kodru bayırı), Güney’de – kır (Bucak kırı)

Doğal kaynakları

Linyit, fosfatlar, alçıtaşı, işlenebilir toprak

Nüfus

 • genel: 4,128,047 [2008]
 • yoğunluk: 121,9/km2

Baş şehirler

 • Kişinev, 647 513 [2005]
 • Tiraspol, 159 163
 • Beltsi, 122 778 [2005]
 • Tigina, 97 027 [2004]
 • Rıbnitsa, 53 648 [2004]

Din

 • Hıristianlar — 98%
 • Museviler — 1.5%
 • Baptistler v.b. — 0.5%

Para birimi

1 Leu (MDL) = 100 bani

Saat dilimleri

 • UTC+2
 • Yaz — UTC+3

İnternet alan adı

.md

Telefon kodu

+373

Moldova Tarihi hakkında bilgi

Avrupa’nın ayrılmaz parçası olan Moldova’nın tarihi, sarsıntı ve dramatik olaylar ile zengindir. Karpat-balkanî, merkezî-avrupa ve avro-asia gibi farklı kültürel ve tarihî akışları bölgesinde bulunarak, seneler boyunca protohindavrupa uluslarının, hatta hindavrupalıların da evvelki dallarının çeşitli kültürel adetlerini uyum içinde birleştirmiştir. Zamanla, bunlar, özel ve benzersiz özellikler kazanmıştır.

Moldova Cumhuryeti bölgesinde, avrupa genel-insani önemlerinin kapsadığı kültürel-tarihî önemi taşıyan çok sayıda (sekiz bin civarı) tarihî-arkeoloji anıtı bulunmaktadır. Moldova topraklarına çok daha eskiden yerleşilmiştir. Fazla sayıda arkeolojik kalıntıları, insanın bu topraklara yıllar önce (500 bin yıl civarı) yerleştiğini beyan eder.

M.Ö. V-IV. asırlar sınırı, neolitik döneminde, en önemli kültürlerden biri oluşmakta, o zamanlardaki sanaat alanında benzersiz performansları ile anılan Kukuteni-Tripolie.

Geto-daçyalı uygarlığın dönemi, M.Ö. VI-I asırlar arası tarihe geçmektedir, bu da Moldova’nın tüm bölgerinde yaygınlaşmıştır. Daçya halkı, M.Ö. 105. yıldan başlayarak, İmparator Traian’ın Daçya zaferleri sonucu, romanize edilir ve kazananlardan Roma İmparatorluğu’nun dilini ve kültürünü edinir.

Romalı ordularının bu bölgeden geri çekilmesinden sonra (271 yılı, İmparator Aurelian’ın zamanında), ”göçen halklar” (Gotlar, Hunlar, Avarlar, Slavlar) dönemi başlar. Bu da, 1359 yılında moldovalı feodal devlet ile sonuçlanır, bunun da kurucusu I. Bogdan sayılır.

1812 yılında, Bükreş Rus-Türk Barış Antlaşması sonucu olarak, Moldova’nın Doğu kısmı, Prut ve Nistru nehirler arası bulunan Basarabia, Rus İmparatorluğu’na eklenmiş ve 1918 yılına kadar rus valiliği olarak kalmıştır.

1918 yılında Basarabia’daki devlet hükümetin yüksek makamı Sfatul Ţării, devletin Romania ile birleşmesine karar verir, bu durum da 1940 yılına kadar sürer ve, 1939 yılındaki Ribbentrop-Molotov Paktı’nın sonucu olarak, Soviyetler Birliği tarafından eklenmiştir. SSCB’nin Özerk bölgesi olarak, XX. asırın son on yılına kadar devam etmiştir.

Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerinde başlayan değişim sayesinde Moldova, 23 Haziran 1990 tarihinde egemenliğini, 27 Ağustos 1991 tarihinde de Devlet Bağımsızlığı’nı kazanmıştır. 2 Mart 1992 tarihinde Moldova Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler üyesi olmuştur.

Moldova Cumhuriyeti Devlet Arması, boğa kafası boynuzlar arası sekiz ışınlı bir yıldızlı, üst kısmı kırmızı, alt kısmı mavi olan bölünmüş yatay bir kalkanın simgesidir. Boğa kafası, sağıda 5 yapraklı bir gül ile, solda bir yarıay ile çevrilidir. Kalkanın tüm öğeleri, altın (sarı) rengindedir. Kalkan, doğal bir kartal göğüsünde yerleşiktir. Kartal gagasında altın bir haç, sağ pençesinde yeşil bir zeytin dalı, soldakinde bir altın asası mevcuttur. Kalkan ve hanedan rakamları, siyah-beyaz temsili olarak, hanedan biliminde temsil edilen konvansiyonel işaretleri ile uyumludur: altın, (sarı) eşit mesafede bulunan noktalardır; kırmızı, dikey çizgilerdir; mavi, yatay çizgilerdir; yeşil, sağdan sola çizgilerdir. Kartal, sadece konturlanmıştır.

Moldova Cumhuriyeti Devlet Arması, şu yerlere yerleştirilir:

 • Moldova Cumhuriyeti Cumhirbaşkanlığı, Moldova Cumhuriyeti Parlamento, Moldova Cumhuriyeti Hükümeti, Anayasa Mahkemesi, mahkemeler, yerel hükümet makamları ve Moldova Cumhuriyeti diplomatik ve konsolosluk kurumlarının binalarına;
 • Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı çalışma ofisinde, Moldova Cumhuriyeti Parlamento Başkanı çalışma ofisinde, yerel hükümet makam liderlerinin çalışma ofislerinde, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı toplantı odalarında, Moldova Cumhuriyeti Parlamento oturumları, Moldova Cumhuriyeti Parlamentoi Daimi Bürosu toplantı odalarında, Moldova Cumhuriyeti Hükümeti toplantı odalarında, yerel hükümet yetkilileri toplantı odalarında, Anayasa Mahkemesi ve mahkeme makamların toplantı odalarında, resmi nikah ve yenidoğan kayıtları salonlarında;
 • Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Moldova Cumhuriyeti Hükümeti, Moldova Cumhuriyeti Parlamentoi ve Moldova Cumhuriyeti Parlamentoi Daimi Bürosu, bakanlıklar, Moldova Cumhuriyeti departmanları, diğer merkez idari makamları evrak formlarında ve mühürleme matris alanlarında, Moldova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ve mahkeme makamlarının evrak formlarında ve mühürlerinde; Moldova Cumhuriyeti Mevzuatı uyarınca Devlet Arması amblemi ile formlarını ve mühürlerini kullanmaya hakları olan kamu yönetimi organlarının ve noter ofislerinin, devlet kurumlarının formlarında ve mühürlerinde;
 • Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığ’ın, Moldova Cumhuriyeti Parlamentosu’nun, Moldova Cumhuriyeti Hükümeti’nin resmi evraklarında;
 • Cumhuriyet piyango biletler üzerinde;

Moldova Cumhuriyeti Devlet Arması amblemi, gerek renkli, gerek siyah beyaz, oranlarının tam olarak uyması gerekir.

Yukarıda belirtilmemiş kurumların Devlet Arması amblemini kullanma hakkını sadece Moldova Cumhuriyeti Parlamentoi belirlemektedir.

Moldova Cumhuriyeti Devlet Arması’nın üretim şekli, kitlede çoğaltılması, kullanımı, depolaması ve Devlet Arması’nın görüntüsü ile mühürlerin yok edilmesi, Moldova Cumhuriyeti Hükümeti tarafından belirlenir.

Moldova Dini

Moldova Cumhuriyeti’nde iki dünya dinlerinin temsilcileri yaşamaktadır: Hıristiyanlar ve Yahudiler. Hıristiyanlar, 1800 topluluk; Yahudiler ise, 7 topluluk tarafından temsil edilmektedir. Bu bilgiler, Ortodoks Kilisesi’ne aittir. Ortodoks Hıristiyanlar, ülke nüfusunun yaklaşık %95 kapsamaktadır. Bunlara ait, 1.034 kilise, 36 manastır ve yaklaşık 5000 görevli (papazlar, dyakonlar, Kuretler vb.) ile 7 küçük manastır yerleşimi vardır.

Moldova Ortodoks Kilisesi (Moldova Metropolitanı), tüm Moldova ve Chişinău Mitropoliti Grace VLADİMİR tarafından yönetilir. Kilise; Chisinău, Edineţ ve Briceni, Cahul ve Lăpușna, Dubăsari ve Tiraspol, 4 piskoposluk olarak düzenlenmiştir. Bălţi’de bir papaz yardımcılığı etkinleştirilmiştir.

Dini personel, Chisinau İlahiyat Akademisi içerisinde İlahiyat Seminarı’nda (Chiţcani Manastırı – Noul Neamţ), Kız Ruhani Lisesi’nde (Suruceni Manastırı), Erkek Ruhani Lisesi’nde (“Naşterea Domnului” Manastırı – Zăbriceni) eğitim görmektedir.

Moldova Cumhuriyeti’nde, vicdan özgürlüğü ve din özgürlüğü anayasa (Madde 31) tarafından garanti edilmektedir. Herbir vatandaşın, eğer onun Anayasa ve yürürlükteki Kanun uyarınca ters değilse, özgürce herhangi bir biçimde, ayrı ayrı veya beraber, inancı yayma, özel veya genel olarak inanca girişme hakkı vardır.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Moldova Hakkında Bilgiler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica