Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman? | |

Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman?

Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman?

Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman ? 21 Ocak’da beklenen Kanlı Ay Tutulması nasıl olacak, nerelerden görünecek. İşte kanlı ay tutulması ile ilgili bilmek isteyeceğiniz bilgiler. 

Kanlı Ay Tutulması, kırmızı renge bürünen Ay’ın büyüleyici görüntüsüne tanıklık etmek isteyenlere kaçırılmayacak bir görsel şölen sunuyor. Fotoğraf tutkunların da dört gözle beklediği bu eşsiz doğa olayının unutulmayacak karelerini yakalamaları için efsane fotoğrafçı Canon elçisi David Noton ipuçlarını paylaşıyor.

Kanlı Ay Tutulması Türkiye’den görülecek mi?

Kanlı Ay Tutulması 21 Ocak günü erken saatlerde gerçekleşecek. Türkiye’nin batısından sadece tutulmanın yarısının gözlemlenebileceği Süper Kanlı Ay gününde, Dünya Güneşin önünden geçtiğinde ışığın aya ulaşması engellenecek ve Ay kırmızı renge bürünecek.

Güneşin gökyüzündeki pozisyonu, günün herhangi bir saatinde enleme ve mevsime göre çok değişiklik gösteriyor. Oysa Ay’ın gök kubbedeki ilerleyişi, dünyanın karmaşık oval yörüngesince yönetiliyor. Ay’ın gökyüzünde görünür olduğu süre ve izlediği güzergah büyük değişiklik gösteriyor. Ay’ın yörüngesini doğru hesaplayan aplikasyondan faydalanmak büyük bir önem taşıyor. Uygulama olarak Ay’ın doğma ve batma zamanlarını, rotasını gösteren Photographer’s Ephemeris; gökyüzündeki Ay’ın pozisyonuna dair kapsamlı bilgiler için ise Photopills yardımcı oluyor.

Bu eşsiz doğa olayını fotoğraflarken iki seçenek bulunuyor. Manzara karesi çekiyor gibi geniş çekim kullanımı yapılabiliyor ya da karede aya odaklanarak ay yüzeyindeki asteroidlerin açtığı her kraterin görülmesinin sağlanabiliyor. İkinci seçeneği tercih etmek isteyenler, yaklaşık 600 mm netleme mesafeli bir full frame DSLR makineye uzun bir telefoto lensi ile kullanarak elde edebiliyor. Özellikle, EF 200-400mm f/4L IS USM Ext.1.4 x lensli Canon EOS R ile inanılmaz güzellikte canlı kareler yakalanabiliyor. Geniş açılı çekimlerin vazgeçilmez lensleri ise 1,4 x ve 24-70mm f2.8 L III. Gökyüzünde hızla hareket eden Ay’ı yakalamak oldukça zor bir hale geliyor. Bu çekim için uzun bir lensin kullanılması gerektiği için olası en iyi fotoğrafın çekilebileceği güçte bir tripoda yatırım yapılması gerekli.

0Shares

admin

Bir cevap yazın