Sal. Nis 7th, 2020

Yabancılara oturma izni için harç miktarları

3 min read

Yabancı oturma izni için harç miktarları

Yabancı ülke vatandaşları oturma izni almak istediklerinde dosyalarını teslim etme esnasında Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu oturma izni harç bedellerini vergi dairelerine ödeyip ödendi makbuzlarını dosyalarına eklemeleri gerekmektedir. Yabancı ülke vatandaşlarının oturma iznine başvuru yaptıkları zaman ödeyecekleri miktar başvuru sürelerine başvuru çeşitlerine ve vatandaşı olduğu ülkesine göre değişmektedir. İkili ülke anlaşmalarına göre her ülke vatandaşının yatıracağı miktar değişmektedir. Örnek vermek gerekir ise Azerbaycan vatandaşı ile Özbekistan vatandaşları arasında anlaşmalar gereği ödenecek harç miktarı yaklaşık olarak 600 tl civarında bir değişiklik göstermektedir. Ayrıca oturma izine başvuru da bulunduğunuz sürede oturma izni harç miktarını değiştirmektedir. ! yıllık başvuru ile 6 ayık oturma izni başvuru harç miktarı aynı değildir. Konu ile alakalı detaylı bilgi alabilmeniz için ülkelere göre belirtilen harç miktarları oturma izni alacağınız süreye göre aşağıdaki tabloda yer almaktadır. İnceleyerek ne kadar harç ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Konu ile alakalı anlamadığınız bir nokta olduğunda bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

İkamet İzni Belgesi – Harç Miktarları

Yabancılara verilecek ikamet izni ve Dışişleri Bakanlığı tasdik harçları:

İkamet izni belgeleri, 210 sayılı Değerli Kâğıtlar Kanunu uyarınca değerli kâğıt kapsamında olup, miktarı her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen bir belge bedeline tabidir. Belge bedelinden herhangi bir ülke vatandaşı için muafiyet söz konusu değildir.

İKAMET İZİN BELGE BEDELİ

31 Aralık 2018 tarihli ve 30642 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanın Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Tebliği belirlenen 01.01.2019 tarihinden geçerli olacak İkamet İzni Belgesi Değerli Kağıt bedeli aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. 

Değerli Kağıt Bedeli 2018 2019
72,00  TL 89,00 TL


HARÇ MİKTARLARI

           
 
Yukarıdaki listede yer almayan ülke vatandaşları için Resmi Gazete’de yayımlanan miktarlar söyledir;

31 Aralık 2018 tarihli ve 30642 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile belirlenmiş olan 01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olacak ikamet izni harç tutarları aşağıda belirtilmiştir.
 
İKAMET İZNİ HARÇ TUTARI
 
  2018 2019
 İkamet İzni Harç Tutarı
1 aya kadar her gün için [Bu tutar ilk ay için tezkere başına   (32,10 TL)’den az, (164,40 TL) den çok olamaz] 17,20 Türk Lirasıdır.

1 aydan sonraki her ay için 135,20 Türk Lirasıdır.
 
1 aya kadar her gün için [Bu tutar ilk ay için tezkere başına (39,70 TL)’den az, (203,40 TL)’den çok olamaz] 21,20 Türk Lirasıdır.

1 aydan sonraki her ay için 135,20 Türk Lirasıdır.
 
 
 
Yukarıda belirtilen ikamet izni harç tutarları herhangi bir ülke grubuna dahil olmayan Sırbistan, Fiji, Norveç, Oman, Kuzey Marina ülke vatandaşları için uygulanmaktadır.
 
2011 yılından itibaren karşılıklılık ilkesi çerçevesinde belirlenen www. goc.gov.tr adresinde yer alan ülke gruplarına göre harç miktarlarında bir değişiklik yapılmamıştır.

Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İrlanda, Kosova, Nepal, Sri Lanka, Suriye ve Türkmenistan 2011 yılından itibaren karşılıklılık ilkesi çerçevesinde ikamet izni harcından muaf tutulmuştur.
 
 

More Stories

Bir cevap yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica Flag Counter