Cts. Nis 4th, 2020

Türkiye’de Ormanların Önemi

1 min read

Ormanın faydaları

Ekonomiye doğrudan katkı sağlayan ve para ile ölçülebilen faydaları yanında ormanlar ve orman alanları, insanlar ve diğer canlılar için yaşamsal öneme haiz ekolojik hizmetleri de yerine getirmektedir.

Ormanların Dünyaya faydaları nelerdir?

Karbondioksit gazının yapraklarca bağlanması, su ve mineral
döngüsü, toprak ve su korunması, iklimin düzenlenmesi gibi pek çok ekolojik hizmet, ormanlar tarafından sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak ormanlar turizm, dinlenme ve ilham kaynağı olarak insanlığa değişik hizmetler sunmaktadır.

Ormanların sağladığı bu fayda ve hizmetler sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre için mutlaka zorunludur ve gereklidir. İnsan teknolojisi bu hizmetlerin hiçbirini kitle halinde ve yer küresi ölçeğinde doğal ormanlar kadar yerine getirememektedir ve getiremeyecektir. Dünyada her yıl ülkemiz orman alanı kadar ormanlık bir alan yok olmaktadır.

Karalardaki en büyük karbon tutma özelliğine sahip ormanların bu tahribatı çeşitli çevresel sorunlarla birlikte günümüzde kendisini hissettiren küresel ısınmanın nedeni olmuştur. Küresel sorumluluk noktasında ülkemiz dünyada orman varlığını artıran ve bozuk orman alanlarını da hızla rehabilite eden ender ülkelerden biridir.

More Stories

Bir cevap yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Yandex.Metrica Flag Counter