Türkiye’de Çalışma İzni Nasıl Alınır

Türkiye’de Çalışma İzni Nasıl Alınır

Türkiye’de yabancılara çalışma izni almak için Türkiye’de bulunan Yabancının çalışma izni alması için oturma izni kimliğinizin olması gerekmektedir. Oturma izni olan her yabancı şartlar uygun olursa çalışma izni başvurusunda bulunabilir.

Türkiye’de çalışma izni harçları

Türkiye’de yabancı bir ülke vatandaşını ev hizmetlerinde çalıştırma ücreti vergi 791 ₺ harç ve 89 ₺ kart aidatı ücreti vardır. Yabancıya çalışma izni yaptırmak için size bazı evraklar gerekli olacaktır. Bu evrakların listesi aşağıda verilmiştir. Çalışma izni başvuru anında kişinin ofiste bulunması gerekmektedir. Karşılıklı olarak belirli süreli iş sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir. İş veren ile çalışacak kişi arasında hazırlanan bir sayfalık çalışma izni sözleşmesi de imza altına alınarak sisteme yüklenir.

Türkiye’de çalışma izni almak için gerekli evraklar

İş Verenin Hazırlayacağı Evraklar: Elektronik İmza (E-İmza), KEP Adresi, Belirli Süreli İş Sözleşmesi, Kimlik Bilgileriniz. Çalışacak kişinin hazırlayacağı evraklar: Pasaport bilgileri, Oturma izni kimliği, adres yerleşim belgesi, 1 adet fotoğraf. İş yerinin hazırlayacağı evraklar: Elektronik İmza (E-İmza), KEP Adresi, Belirli Süreli İş Sözleşmesi, İmza Sirküleri, Limited Şirketi ise Tescil belgesi, SGK Başvuru numarası (16 haneli), Ödenmiş sermaye, Kimlik Bilgileriniz. Yabancı çalışanın hazırlayacağı evraklar: Pasaport bilgileri, Oturma izni kimliği, adres yerleşim belgesi, 1 adet fotoğraf.

Yabancı çalışma izni başvurusu ne zaman onaylanır?

Genel olarak 7 ile 30 gün içinde sonuç belli olmaktadır. Çalışma izni sonucu başvuru yaptığınız mail adresine gelecektir. Bu yüzden Çalışma izni başvurusu için yazdığınız mail adresini takip etmeniz gerekmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica