GÜLLAÇ NASIL YAPILIR?

GÜLLAÇ NASIL YAPILIR

Osmanlı mirası ramazan tatlısı güllaç

Ramazan ayı gelince akla gelen ilk tatlardan biri Güllaç’tır. Peki Ramazan ayının değişilmez tatlarından olan bu tatlı nasıl yapılır? En güzel Güllaç‘ın tarifi.  Güllaç nasıl yapılır? İşte tüm detaylar. Ramazan’ın enfes tatlısı güllacı evinizde kolayca hazırlayabilir ve aynı zamanda sahurda da bu tatlıyı tüketebilirsiniz.

Güllaç yapımında kullanacağınız malzemeler…

Malzemeler

10 yaprak güllaç 1,5 litre 2 bardak şeker Çekilmiş ceviz Tercihe göre 2 kaşık gülsuyu

Güllaç Yapılışı

Sütü tencerede ısıtın ve şekeri içine ekleyip iyice eritin. Sütü oda sıcaklığında ılınana kadar bekletin.    Güllaç  yaprağını parlak kısımlar yukarı gelecek  şekilde tepsiye dizin. Üzerine her yanını ıslatacak şekilde süt dökün. 5 yaprak güllacı da aynı şekilde ıslatarak serin. Kalan sütün 1 bardağının içine gül suyu ekleyip tatlının üzerine dökün. Tatlıyı buzdolabında bekletin. Üzerine ceviz, fıstık veya nar serperek servis edin.   Güllaç yapmanın püf noktası   Güllaç yaparken en önemli püf noktası sütün oda sıcaklığına kadar bekletilmesidir. Kaynak bir halde güllaç yapraklarının üzerine dökerseniz tatlınız hamur olur ve yaprak yaprak ayrılmaz.

Haber Duyum Osmanlı saray mutfağından miras kalan ramazan tatlısı güllaç, kutsal ayın yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle daha çok meyveli çeşitleriyle tezgahlarda yer buluyor.

Ramazan ayının geleneksel tatlısı, sacda pişmiş ince yufkaların üzerine süt ve gülsüyü dökülerek yapılıyor.

“Güllaç yapımında kullanılan sütün köy sütü olması gerekir. Kaynatılan sütün içine 650-700 gram şeker koyacağız. Şekerin pancardan elde edilmiş olmasına dikkat etmemiz gerekir. Elimize aldığımızda berrak ve iri taneli olacak. İsteğe göre de Gülsuyu ilave edilebilir” diye konuştu.

“Süt çok sıcak ya da ılık olmayacak. Ilığın biraz üstü olması gerekir. Bu püf noktasıdır. Çünkü süt soğuk ya da ılık olursa yumuşamaz, sıcak olursa da lapa gibi olur. Yumuşaması için ılığın üstünde olması gerekir”

“Güllaç yaprağının ana maddesi un ve sudur. Güllaç yaprağının kenarının ve ortasının aynı incelikte olması lazım. Aksi halde yaprak yumuşamaz. Güllaç yaprağı alındığında küf kokmamasına dikkat edilmesi gerekir. Gıdaların düşmanı rutubet ve sıcaklıktır“

“Güllaç sıcak süt ile yapıldı ve tepsi şu anda ılık. Bu şekilde hemen buzdolabına konulursa olmaz. Akşama kadar sıcakta bekletilirse de olmaz. Bu noktada yapılması gereken yarım saat beklenmesidir. Güllaç soğuduktan sonra strece sarılarak buzdolabının sebze kısmına konulmalıdır. Bu şekilde 3-4 saat bekletildikten sonra servis edilmelidir”

 

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica