D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini hangi besinlerde bulunuyor?

D vitamini genellikle besinlerde yer almayan bir vitamindir.

Bu vitaminin en güçlü kaynağı güneş ışığıdır. Güneş ışığında vücudumuz için yeterli derece D vitamini bulunmaktadır.
Özellikle de kış aylarında güneşli havalarda dışarıya çıkmalı ve güneşin altında birkaç saat vakit geçirmelisiniz. Güneş ışığına düzenli olarak maruz kalmak, deride D vitamini sentezlenmesini gerçekleştirir.
D Vitamini Eksikliğine Yol Açan Nedenler
Akgül Akpınarlı Antony, D Vitamini eksikliğini yapan en temel nedenin yeterince güneşe maruz kalamamak olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “UVB ışınlarının kışın ülkemize gelme açısı değiştiği için ve daha kapalı giyinip daha fazla kapalı mekanlarda bulunduğumuz için güneş ile temasımız azalmaktadır. Dolayısıyla derideki D vitamini sentezi de azalmaktadir. Kış mevsimi dışında D vitamini eksikliğini kolaylaştıran bazı özel durumlar vardır. Bu duruma sahip kişilerin D vitamini depolaması daha zordur.”
Güneş Kremleri D Vitamin Alımını Engelliyor
D Vitamininin, güneş ışınlarının deriye temas etmesi ile elde edildiğini söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony “Güneş aracılıyla elde ettiğimiz D vitamini ihtiyacımızın %90-95 ni karşılıyor. Fakat D vitaminin en çok karşılanacağı vakit olan yaz aylarında insanların bolca kullandığı güneş koruyucular D vitamini vücut sentezini engelleyen faktörlerin başında geliyor. Bu nedenle D vitamini, alımının en iyi yapılacağı yaz ayları iyi değerlendirilmeli” diye konuştu.
Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony bu duruma neden olanları sıraladı:
Yaşlılık: Hem güneşe yeterince maruz kalmamak hem de deride D vitamini salınımının azalması.
Koyu Cildi Olanlar: Derideki melanin pigmentinin fazlalığı güneşin derideki D vitamini sentezini olumsuz Etiler, örneğin D Vitamini eksikliği zencilerde daha çok olur.
Şişmanlık: D Vitamini yağ dokusunda depolanan bir vitamin olduğu için şişman kişilerde daha çok eksiklik olur.
Bağırsaklardan Sindirim Ve Emilim Problemleri: Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları
Sadece Anne Sütüyle Beslenen Bebekler: Anne sütünde D vitamini olmadığı için anne sütü alan bebeklerin mutlaka günlük D vitaminini dışardan alması gerekir.
Güneş Koruyucular: Güneşin cildimiz için en olumsuz etkilerinden biri kontrolsüz ve uzun süreli mazuriyetler sonucunda cilt kanserine neden olmasıdır. 15 ve üzerindeki faktörlü güneş kremleri derimizde D Vitamini sentezini %95 ve uhrevinde engellerler. Dolayısıyla dışarıda bulunsak bile eğer güneş kremi kullandıysak derimize temas eden güneşteki UVB ışınları bloke olduğu için D vitamini sentez edilemez.
D Vitamini Eksikliği Olmaması İçin Ne Yapılması Gerekir?
1- Yaz mevsiminden mümkün olduğunca D vitamini depolamak.
2- Deride D vitamini sentezleyen ışınlar UVB ışınlarıdır. Işınların en dik olduğu saatler yani öğlen saatleri çok önemlidir. Yine ışının direkt deriye temas etmesi gerekir. Pencere, araba cami, giysiler deriden UVB ışınlarının D vitamini sentezini engeller. Dolayısıyla kışın özellikle her gün saat 11 ile 15:00 arasında 20 -25 dakikayı dışarda en azından yüz ve eller güneşi görecek şekilde ve güneş kremsiz geçirmek gerekir. Havanın elverdiği günlerde diz ve dirsekten aşağısında ki kısımlarında güneşle 20-25 dakika temas etmesi çok daha iyi olur.
3- D Vitamini açısından zengin somon, sardalya, uskumru, ringo balığı, lufer, ton balığı gibi yağlı balıklar tüketmek,
4- D Vitamini takviyeleri almak,
0Shares

Bir cevap yazın