Çar. Haz 19th, 2019

20 yaş dişleri

2 min read

20 lik dişler

20 yaş dişleri diş arkı dediğimiz diş dizisinin en sonunda yer alan ve 17-26 yaşlarında sürmesi gereken üçüncü büyük azı dişleridir. 20 yaş dişleri ağız içerisinde üç ayrı pozisyonda bulunabilir. Bunlardan ilki diğer dişler gibi sürmeye yer bulup ağız içerisinde konumlandıkları durumdur. İkincisi sürmeye yeterli yer bulamayıp yarı gömülü olarak kaldıkları durumlardır.
Üçüncü ve son olarak ise sürmeye hiç yer bulamazlar ve tam gömülü olarak çene kemiği içerisinde kalırlar. 20 yaş dişleri her durumda çekilmeli midir? Üç ayrı pozisyonu da kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirmek gerekir:
İlk olarak 20 yaş dişlerinin ağız içerisinde sürmeye yer bulup konumlandığı durumları değerlendirelim. Bu durumlarda 20 yaş dişlerinde herhangi bir sağlık problemi bulunmadığında çekime gerek yoktur. Fakat bu dişler ağız içerisinde çok geride konumlandıkları için genelde yeterli fırçalama işlemine tabii tutulamamaktadır ve bunun sonunda da çürük, kırık veya enfeksiyon tarzı durumlarla karşılaşılmaktadır.
Bu hallerde dişin çekimi en idealidir çünkü; ekseriyetle 20 yaş dişleri ağızda sürseler bile fonksiyonel olarak görev yapmamaktadırlar.
İkinci durum 20 yaş dişlerinin yarı gömülü olduğu durumlardır. Bu durumlar ağız içerisinde 20 yaş dişlerinin enfeksiyona en çok sebep olduğu durumlardır. Özellikle vücut direncinin düştüğü AKUTfaranjit, tonsillit tarzı reaksiyonlarda enfeksiyon akut hale gelir ve hasta ağzını dahi açmakta zorlanır.
0Shares

Bir cevap yazın

Atahun

Name

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.